FERM-ET: Fermente Et Ürünleri İçin Türk Damak Tadına Uygun Starter Kültür Kombinasyonu Geliştirilmesi

FERM-ET, KOSGEB tarafından 206-2017 yıllarında 2015/17 proje numarası ile desteklenmiş olan ve Türkiye’de üretilmekte olan et ürünleri, özellikle Türk tipi fermente sucuk ürünlerine yönelik olarak ülkemize özgü laktik fermantasyon bakterilerinin belirlenmesi ve bu fermantasyon bakterilerinin geleneksel Türk tipi damak tadına uygun fermente sucuk üretiminde kullanılmasına yönelik; “Fermente Et Ürünleri İçin Türk Damak Tadına Uygun Starter Kültür Kombinasyonu Geliştirilmesi” başlığı ile yürütülmüş bir projedir.

 

 

Bu projede, ülkemiz coğrafyasında kültür kullanmadan doğal olarak fermantasyona bırakılan yöresel fermente sucuklardan izole edilen kültürler saflaştırılarak tanılanmış ve sınıflandırılmıştır. Bu kültürlerin değişik kombinasyonlarının aktiviteleri gerek laboratuvar gerekse sanayi ölçeğinde reel üretim içinde test edilerek en uygun kombinasyonlar belirlenmiştir. Belirlene kombinasyonlarla prototip ürünler üretilmiş ve sanayi ölçeğinde test edilmiş ve beğeni kazanmıştır.

 

Projede üretilen prototip ürünlerimizle sanayi ölçeğinde bir fermente sucuk üretimi yapılmış ve proje ofisimizin bulunduğu KOSGEB binasında davetliler arasında bir tadım testine tabi tutulmuştur. Bu tadım testinde iki ayrı tanınmış kasap sucuğu ürünü karşısında test edilen kültürlerimizle üretilen fermente sucuk örneği en beğenilen sucuk olarak belirlenmiştir.

 

Proje süreci içerisinde ürünlerimiz için Türk Patent Enstitüsüne (TPE) BAKTOGARD® markası için başvuru yapılmıştır. Günümüzde TPE’den marka onayı alınmıştır.

 

Ar-Ge projemizde, laboratuvar ve saha testleri sonucunda başarı ile onaylanan ve geliştirdiğimiz  BAKTOGARD® FT, BAKTOGARD® SW ve BAKTOGAD® KB adlı ürünlerimizin üretimi ile;

1 - %100 dışa bağımlı olduğumuz bu alanda yerli üretim ile geleneksel lezzetimize katkı sağlanması ve

2 - Ülkemizin bu alandaki dışa bağımlılığını azaltmak ve doğru orantılı olarak sanayicilerimizin maliyetlerinin düşürülmesi hedeflenmektedir.

X
Üye Girişi
Şifremi Unuttum Üye Ol
X
Şifremi Gönder
Giriş Yap Üye Ol
X
Üye Ol
Şifremi Unuttum Giriş Yap